Odezwa dowódcy 2 Frontu Białoruskiego Michaiła Kowalowa do żołnierzy polskich (1939)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Michaił Kowalow
Tytuł Odezwa dowódcy 2 Frontu Białoruskiego Michaiła Kowalowa do żołnierzy polskich
Data wyd. 1939
Tłumacz anonimowy
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron

DO ŻOŁNIERZY ARMII POLSKIEJ
Żołnierze!

Znowu, jak i w roku 1914 wasi krwiożercy—obszarnicy i kapitaliści rzucili was do otworu ogniowego drugiej wojny imperialistycznej. Jak i wtedy, rzeką leje się krew robotników i włościan. Tysiące ludzi tracą swe życia na łanach rzezi krwawej, pozostawiając unieszczęśliwionych żon, dzieci i matek, które utraciły swych chlebodawców. CO ICH CZEKA? Głód, nędza, spustoszenie. Śmierć podniosła już na nimi swą łapę kościstą.

Winowajcy tej rzezi krwawej są to obszarnicy–kapitaliści—mościckie, śmigłe–rydze, radziwiłowie, sapiedzy, sławoj–składkowskie—psy brutalne, które rzuciły naród polski do rzezi krwawej. To oni przez eksploatację niepowstrzymaną, ujarzmienie narodowościowe, wrogość narodowościową doprowadzili naród polski do całkowitego wycieńczenia ekonomicznego i rozgromienia wojskowego.

W jarzmie obszarnika i kapitalista jęczą robotnicy i włościanie Ukrainy Zachodniej i Białorusi Zachodniej. Oni są pozbawieni swych szkół, literatury, sztuki, prasy. Język ukraiński i białoruski są prześladowane. Ekspedycje karne, sądy polowe, terror biały szaleją po całej Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej.

ŻOŁNIERZE! Niezgoda narodowościowa, wrogość między narodami jest korzystną tylko dla polskich obszarników i burżuazji. Ona dla nich jest niezbędną, żeby ukryć eksploatację robotników i włościan polaków, dla tego, żeby robotnik i włościanin polski nie widzieli łez gorzkich, bezprawnego, nieludzkiego życia ukraińca i białorusina.

ŻOLNIERZE! Czy możno więcej jeszcze cierpieć okropność obszarniczo–kapitalistycznego jarzma? Czy może spokojnie patrzeć naród wyzwolony Białorusi Sowieckiej na bezprawne, ponure życie robotników i włościan Białorusi Zachodniej?

Naród Białorusi Sowieckiej przy pomocy wielkiego narodu rosyjskiego zbudował radosne, bogate i szczęśliwe życie. Przykład jego jako sztandar rewolucyjny pochodnią nieugaszoną oświeca drogę do wyzwolenia ujarzmionego człowieczeństwa od jarzma kapitalistycznego.

Robotnicy i włościanie Białorusi Zachodniej, wznosząc ten wielki sztandar walki wyzwoleńczej, z radością i nadzieją zwracają swe wzroki do wielkiego kraju socjalistycznego.

Wolny naród białoruski przeciąga swą rękę braterską do robotnika i włościanina Białorusi Zachodniej i na pomóc im posyła swą wielką armię wyzwolenia.

ŻOŁNIERZE! Armia Czerwona nie chce ani przywłaszczenia cudzych terytorii, ani cudzego dobra. Armia Czerwona—armia wyzwolenia przygnębionych od jarzma kapitalistycznego. Ona niesie szczęście, spokój, wolność ujarzmionemu człowieczeństwu.

ŻOŁNIERZE!

Obracajcie swą broń przeciwko obszarników i kapitalistów. Nie strzelajcie do swych braci po klasie. Niech z was każdy dopomaga przesunięciu naprzód oddziałów Armii Czerwonej. Walczcie o wyzwolenie od jarzma obszarniczo–kapitalistycznego!

Njech żyje przyjaźń narodów Polski, Białorusi Zachodniej i Ukrainy Zachodniej!

Niech żyje Armia Czerwona — armia wyzwolenia ujarzmionych!
Dowódca Frontu Białoruskiego
Komandarm 2 rangu M. KOWALOW.

Zobacz też[edytuj]


Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej.