Odezwa do żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych (1977)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Zygmunt Bohusz-Szyszko, Bronisław Duch, Stanisław Maczek
Tytuł Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych
Wydawca Kancelaria Cywilna Prezydenta Rzeczypospolitej na Wygnaniu
Data wyd. 1977
Miejsce wyd. Londyn
Opis Odezwa Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych generała dywizji Zygmunta Bohusz-Szyszko do żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w sprawie działalności Juliusza Nowina-Sokolnickiego
Uwagi Dokument sygnowany również przez generałów dywizji: Bronisława Ducha i Stanisława Maczka
Indeks stron


ŻOŁNIERZE
POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH

Zwracamy się do Was, Żołnierze, jako Wasi dowódcy, którzy w czasie wojny prowadzili Was do walki o Wolną i Niepodległą Polskę.Do Was, którzy stanowicieTrzonnaszej niepodległościowej emigracji i którzy pozostaliście na zachodzie wraz z nami na znak protestu przeciwkoJałciei oddaniu naszego Kraju pod jarzmo moskiewskiego komunizmu;którzy teraz walczycie środkami pokojowymi o te same ideały, o które 30 lat temu walczyliście z bronią w ręku.
Wielu z Was prawdopodobnie słyszało o p. Sokolnickim, który podszywając się pod miano Komstytucyjnego i legalnego Prezydenta RP. rozdaje bezprawnie nasz najwyższy Order Wojenny Virtuti Militari, chlubę Wojska Polskiego i awansuje ich do wysokich stopni "pułkownikowskich" i "generalskich", przeskakując po parę stopni pośrednich jak np. porucznika – odrazu na pułkownika, majora – na generała brygady itp.
Działalność ta prowadzi do rozbicia naszych szeregów i do ośmieszania pięknych tradycji naszego wojska.Dlatego też przestrzegamy Was, Żołnierze PSZ, jak i całą emigrację, przed rozbijacką robotą p. Sokolnickiego, podobną do roboty, prowadzonej od lat przez reżymowych agentów komunistycznych.

Gen.Insp. Sił Zbr.
/-/ Z. Bohusz-Szyszko
Gen. Dyw.
Oryginał podpisali:
Dca I Dyw. Gren.
i Dca 3 Dyw.S.K.
/-/ Bronisław Duch
Gen. Dyw.
Dca I Dyw.Panc.
/-/ S. Maczek
Gen. Dyw.
Zgodność z oryginalnym tekstem
stwierdzam
Londyn, 21.4.1977 r.


Londyn, 21.4.1977 r.
SZEF KANCELARII CYWI

Bohdan Wendorff


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Zygmunt Bohusz-Szyszko.