Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa/Druga modlitwa do św. Antoniego Padewskiego

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Druga modlitwa.

Najmiłościwszy Boże, któryś ś. Antoniego przedziwnych i ustawicznych cudów oświecił promieniami, użycz nam litościwie, abyśmy, o co przez zasługi jego pokornie majestatu Twego prosimy, przez jego przyczynę skutecznie otrzymać mogli. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i krójuje na wieki wieków. Amen.


S. Antoni należy do najprzedniejszych Świętych Pańskich, to téż cześć jego po całym świecie wielce jest rozpowszechniona. Niezliczone cuda działy się i dzieją za jego sprawą. Za życia należąc do zakonu ś Franciszka Braci mniejszych, odznaczył się wielką wymową. Tysiące nawrócił grzeszników. Zakończył życie 1251 roku w mieście włoskiém Padwie i ztąd Padewskim jest zwany. Jest ś. Antoni szczególnym Patronem od zgubonych rzeczy. Wiele osób zapewnia, że gdy w jakiém utrapieniu prosiły i wstawienie się ś. Antoniego, zostały zawsze pocieszone. W Polsce od dawien dawna śwęty ten Patron szczególną cześć odbiera. W Radecznicy w Lubelskiem jest cudowne miejsce św. Antoniego. W Poznaniu wznosi się kościół pod imieniem ś. Antoniego, gdzie kwitnie nabożeństwo Wybrańca Pańskiego.


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).