Przejdź do zawartości

Myśli św. Jana Chryzostoma/Świątynia — Nabożeństwo

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Jan Chryzostom
Tytuł Myśli św. Jana Chryzostoma
Redaktor Józef Birkenmajer
Wydawca Księgarnia Św. Wojciecha
Data wyd. 1937
Druk Drukarnia Św. Wojciecha
Miejsce wyd. Poznań
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Cały zbiór
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


ŚWIĄTYNIA — NABOŻEŃSTWO

186.
Czy jesteś grzesznikiem, czy sprawiedliwym, idź do kościoła. Jesteś grzesznikiem? Wstąp do kościoła, byś wyznał swe grzechy! Jesteś sprawiedliwym? Wstąp do kościoła, byś od sprawiedliwości nie zboczył. I dla grzesznika i dla sprawiedliwego kościół jest jedynym schronieniem, jedynym portem.

187.
Winną jagodę i kłos wydaje łono ziemi, żywią strugi deszczu, pielęgnują ręce rolników. Hymn zaś święty rodzi się z nabożnego nastroju duszy, żywi go dobre sumienie, a Bóg przyjmuje go do spichlerza niebieskiego.

188.
Jak przy składaniu wieńców na to winniśmy baczyć, by nie tylko kwiaty były czyste, ale i ręka, która je ofiaruje, tak i w śpiewaniu pieśni świętych nie wystarcza, by słowa były nabożne; nabożną być winna i dusza, która je uwiła.

189.
Niektórzy, jak słyszę, powiadają: „Bawiąc na kazaniu, słuchamy go i budujemy się jego treścią, ale gdy wyjdziemy z kościoła, stajemy się inni, tłumiąc w sobie ogień gorliwości“. Skądże powstaje w nas taka zmiana? Z zajęcia nieprzystojnego, z obcowania ze złymi ludźmi. Gdy wyjdziesz z kościoła, nie powinieneś się rzucać do zajęć niezgodnych ze słyszaną nauką; przyszedłszy do domu, winieneś wziąć książkę do ręki, przywołać żonę i dzieci do uczestnictwa w tym coś słyszał, a potem dopiero zabrać się do zajęć domowych. Jak bowiem po wykąpaniu się w łaźni nie zdecydowałbyś się pójść od razu w brudną ciżbę ludzi na targowisku, by wskutek zajęć roboczych nie utracić tego, coś zyskał przez kąpiel, tak też — a nawet tym hardziej — powinieneś mieć w pamięci, żeś dopiero co wrócił z nabożeństwa.

190.
Kościół nie jest teatrem, w którym byśmy słuchali tego, co nam sprawia przyjemność. Powinniśmy z jego progów wychodzić umocnieni, niosąc w sercu wielkie i ważne korzyści.




Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie .