Kronika Jana z Czarnkowa/O wyborze Trojana z Garnka na biskupa władysławowskiego

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Jan z Czarnkowa
Tytuł Kronika Jana z Czarnkowa
Podtytuł archidyakona gnieźnieńskiego podkanclerzego królestwa polskiego (1370-1384).
Wydawca E. Wende i Sp.
Data wyd. 1905
Druk Jan Cotty
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Józef Żerbiłło
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
92. O wyborze Trojana z Garnka na biskupa władysławowskiego.

We środę, jedenastego dnia sierpnia, kapituła władysławowska zgromadziła się w zamku raciąskim. Aczkolwiek na elekcyę biskupa był wyznaczony dzień inny, jednakże kapituła, obawiając się przemocy ze strony Ziemowita, księcia mazowieckiego, który, jak wiadomo, zajął już ziemię kujawską, wolała elekcyę przyśpieszyć. Po dojrzałych i często wznawianych obradach, zgodzono się na trzech kompromisarzy[1], mianowicie na Teodoryka władysławowskiego, Trojana poznańskiego — proboszczów i Jana, archidyakona gnieźnieńskiego, wszystkich kanoników władysławowskich, którzy, ustąpiwszy na stronę, obrali wspomnianego proboszcza Trojana[2]. Wybór ten Bodzanta, arcybiskup gnieźnieński, w sam dzień Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi[3], w zamku swoim Uniejowie, władzą metropolitalną zatwierdził, lecz dopełnienia konsekracyi odmówił[4].





  1. copromiserunt in tres.
  2. Por. protokół tego wyboru w Codex epist. II, 5. — Z protokółu tego wynika, że wybrany był nie Trojan, lecz Teodoryk, co się zgadza również z tekstem rozdz. 108 naszej kroniki. Prawdopodobnie zaszła w tekście niniejszego (92) rozdziału omyłka co do imienia elekta, gdyż i w nagłówku jego jest we wszystkich rękopisach „Teodoryk“.
  3. 15 sierpnia 1383 r.
  4. Długosz 412 — „na później odłożył.“





Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Jan z Czarnkowa i tłumacza: Józef Żerbiłło.