Jedz ryby/Bigos z karpia
| <<< Dane tekstu >>> | |
| Autor | |
| Tytuł | Jedz ryby |
| Podtytuł | Przepisy przyrządzania karpia i innych ryb słodkowodnych |
| Wydawca | Wydawnictwo Związku Organizacyj Rybackich Rzeczypospolitej Polskiej |
| Data wyd. | 1930 |
| Druk | St. Niemiry Syn i S-ka Zakłady graficzne E. i dra K. Koziańskich |
| Miejsce wyd. | Warszawa |
| Źródło | Skany na Commons |
| Inne | Cały tekst |
| Indeks stron | |
Kilowego karpia oczyścić jak zwykle i nasolić na parę godzin przed użyciem. Ugotować w smaku z włoszczyzny i korzeni, obrać starannie z ości i skórek i połupać na nieduże kawałki. Kilo grzybów prawdziwych (borowików) oczyścić, pokrajać w dość grube płatki. Udusić grzyby w maśle przesmażonem z cebulą, osolić do smaku, lekko popieprzyć, zaprawić sporą łyżką mąki, rozprowadzić smakiem z karpia do gęstości bardzo zawiesistego sosu, włożyć w to kwaterkę najgęstszej śmietany, raz tylko zagotować razem. Przełożyć do foremki ogniotrwałej, wysmarowanej grubo masłem, lub też ułożyć w kopułę na również masłem posmarowanym półmisku metalowym. Osypać bardzo grubo ostrym tartym serem (parmezanem) i wstawić w piec gorący. Gdy się z sera uformuje chrupiąca skórka, natychmiast podawać.