Przejdź do zawartości

Dziennik Dolnośląski nr 1/Dwa dni

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Tytuł Dwa dni
Pochodzenie Dziennik Dolnośląski nr 1, 24 września 1990
Redaktor Włodzimierz Suleja
Wydawca Norpol-Press sp. z o.o.
Data wyd. 24 września 1990
Miejsce wyd. Wrocław
Źródło Skany na Commons
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron

Dwa dni

▲ Krakowski Sojusz na Rzecz Demokracji wyraził nadzieję, że Tadeusz Mazowiecki zgłosi wkrótce swą kandydaturę na prezydenta RP. Apel w tej sprawie podpisali m.in. Jerzy Turowicz, przedstawiciele ROAD i Forum Prawicy Demokratycznej.
▲ Stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych amb. Stanisław Pawlak przekazał na ręce przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa — ambasadora Julija Woroncowa memorandum rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie strat spowodowanych w wyniku przyłączenia się naszego kraju do sankcji wobec Iraku podjętych przez Radę Bezpieczeństwa rezolucją nr 661. Ogólne straty Polski szacowane są na ok. 2,4 miliarda dolarów.
▲ W Kiszkowie i Pniewach (woj. poznańskie) przeprowadzono w niedzielę powtórne wybory do samorządów lokalnych.
▲ W Tomaszowie Lubelskim na Zamojszczyźnie odbył się w niedzielę pogrzeb prochów gen. dyw. Tadeusza Ludwika Piskora. Gen. Piskor był dowódcą armii „Lublin”, która w dniach 17 — 20 września stoczyła bitwę z Niemcami pod Tomaszowem Lubelskim.
▲ Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe udzieliło poparcia kandydaturze Lecha Wałęsy na urząd prezydenta RP.
▲ 22 bm. we Wrocławiu odbyło się zebranie grupy inicjatywnej, reprezentującej różne organizacje społeczne i zawodowe, które powołało do życia polityczną organizację pod nazwą — Stronnictwo Sprawiedliwości Społecznej. Stronnictwo — stwierdza przyjęta odezwa — stawia się w opozycji do polityki obecnego rządu. Na czele rady politycznej stronnictwa stanął dr Leszek Skonka — przewodniczący mieszczącego się we Wrocławiu Głównego Komitetu Pamięci Ofiar Stalinizmu.
▲ W Krakowie odbyło się zebranie założycielskie partii republikańskiej, podczas którego przyjęto deklarację ideową. Partia opowiedziała się za uchwaleniem nowej konstytucji przez nowy parlament wybrany w wolnych wyborach oraz za prezydencko- parlamentarnym systemem sprawowania władzy a także za kandydaturą Lecha Wałęsy na prezydenta RP.
▲ Koncert katowickiej WOSPRiTV pod dyrekcją Antoniego Wita, z udziałem innych polskich zespołów, a także solistów, zakończył XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
▲ W Krakowie zakończyły się pierwsze Krakowskie Targi Wydawców. Brało w nich udział 9 wydawców z całego kraju.
▲ Przewodniczący Rady Najwyższej Rosji Borys Jelcyn, który w sobotę po południu opuścił szpital oraz prezydent radzieckiej Mołdawii Mircza Snegur podpisali w Moskwie porozumienie „O zasadach stosunków międzypaństwowych między Rosyjską FSRR i Mołdawską SRR”. Dokument stwierdza, że strony uznają i wzajemnie zobowiązują się szanować swą suwerenność państwową oraz rezygnują z działań, które mogłyby wyrządzić szkodę suwerenności drugiej strony. Podkreśla się, że obie republiki są zdecydowane rozwijać wzajemnie korzystną i równoprawną współpracę swych narodów i państw w dziedzinie polityki, kultury, nauki i techniki, handlu i in.
▲ Z 4-dniową wizytą przybył w sobotę do Włoch prezydent Czechosłowacji Vaclav Havel. Dziś ma być on w Kwirynale gościem prezydenta Cossigi oraz spotkać się z premierem Andreottim.
▲ Federalne władze finansowe wystąpiły w piątek do sądu o przeprowadzenie procesu cywilnego przeciwko synowi prezydenta Busha, Neilowi Bushowi, i 10 innym b. dyrektorom i pracownikom zbankrutowanej kasy oszczędnościowo-pożyczkowej „Silverado” w Denver, jako winnym straty w wysokości miliarda dolarów.
▲ Za przedłużeniem wprowadzonego na 6 miesięcy obowiązku wizowego dla obywateli polskich — „jeśli nie znajdzie się wyjść alternatywnych, pozwalających oczekiwać jakiejś zmiany” — opowiedział się w sobotę na przejściu granicznym Klingenbach związkowy minister spraw wewnętrznych Austrii Franz Loeschnak.


Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.