Dziennik Dolnośląski nr 0/U siebie

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Bożena i Bożena
Tytuł U siebie
Pochodzenie Dziennik Dolnośląski nr 0
Redaktor Włodzimierz Suleja
Wydawca Norpol-Press sp. z o.o.
Data wyd. 31 sierpnia 1990
Miejsce wyd. Wrocław
Źródło Skany na Commons
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron

U siebie



BOŻENA I BOŻENA



Wydaje się, że los sprzyja rozwojowi makrobiotyki we Wrocławiu. Już od kilku lat nasze miasto jest miejscem, do którego z wykładami i pokazami swoich umiejętności przyjeżdżają uznani w świecie nauczyciele i entuzjaści makrobiotyki, a liczna grupa jej sympatyków znajduje gościnę w ACK „Pałacyk”.
Coraz częściej w środowisku tym słyszało się głosy, że makrobiotyka powinna znaleźć stałe miejsce na łamach jakiegoś czasopisma. Wraz z pojawieniem się „Dziennika Dolnośląskiego” powstała taka szansa — makrobiotycy otrzymują swój stały kącik, w którym będą mogli wymieniać się doświadczeniami.
Makrobiotyka (makros — gr. wielki, bios — gr. życie) wg jednego z jej twórców George'a Ohsawy oznacza wszelkie życie w harmonii i równowadze z otaczającym nas światem. Kategoria równowagi jest podstawowym pojęciem w makrobiotyce. Dlatego też makrobiotykę nazwać można filozofią ekologiczną i takimże sposobem życia i odżywiania się. Praktyczny wyraz znajduje to w naturalnej, prostej, tradycyjnej diecie, opartej na zbożach, warzywach, fasolach, owocach, na unikaniu marnotrawstwa pożywienia, surowców i energii. Życie zgodne z zasadami makrobiotyki polega na współpracy, a nie na agresji i walce, na głębszym rozumieniu procesów zachodzących w przyrodzie.
Ohsawa i jego uczniowie sięgali głównie do tradycji japońskiej — co widoczne jest w licznych publikacjach.[1] interesować będzie popularyzacja makrobiotyki dostosowanej do warunków polskich, do polskiego klimatu, warunków geograficznych, ekologicznych, do polskiej tradycyjnej kuchni, do systemu naszych wartości czy całokształtu naszej kultury. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak żyć w Polsce zachowując zdrowie, dobry humor i energię, nie niszcząc przy tym siebie, bliźnich i środowiska.
Makrobiotyka przyciąga wielu ludzi, w tym takich którzy:
a) szukają alternatywnego systemu wartości oraz wskazówek praktycznych pomagajacych go realizować,
b) szukają pomocy, gdy zawiodła ich współczesna medycyna,
c) są sympatykami ruchów ekologicznych,
d) interesują się sposobami utrzymania zdrowia i profilaktyką.
Autorki tej rubryki będą starały się w miarę możliwości odpowiedzieć na potrzeby każdej z powyższych grup. Prezentować będziemy w kolejnych odcinkach abc makrobiotyki (założenia, sposób odżywiania się, historię makrobiotyki), omówienia trudno dostępnych w Polsce publikacji, tłumaczenia, reportaże, sprawozdania z ośrodków makrobiotycznych w świecie, wywiady, bieżące informacje z tej „działki” o wydarzeniach we Wrocławiu i w Polsce, kuchnię makrobiotyczną, a także żywieniowe wskazania w przypadku chorób i wszelkiego rodzaju niedyspozycji.
Liczymy na współpracę osób zainteresowanych naszą rubryką.


  1. Przypis własny Wikiźródeł fragment nieczytelny


Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.