Deklaracja kairska z 26 listopada 1943

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Deklaracja kairska z 26 listopada 1943
Deklaracja kairska z 26 listopada 1943
Przekład: Wikiźródła (lista tłumaczy na stronie historii) (z języka angielskiego).
Wikipedia
Wikipedia
 Zobacz w Wikipedii hasło Konferencja kairska

Prezydent Roosevelt, Generalissimus Czang Kaj-szek i Premier Churchill, wraz ze swymi doradcami wojskowymi i dyplomatycznymi, zakończyli konferencję w Afryce Północnej.

Wydany został następujący komunikat:

„Wszystkie delegacje wojskowe zgodziły się co do przyszłych operacji wojskowych przeciwko Japonii. Trzech Wielkich Sojuszników wyraziło swoje zdecydowanie dla wywarcia zaciekłego naporu przeciw swym brutalnym wrogom na morzu, lądzie i powietrzu. Napór ten już wzrasta.

Trzech Wielkich Sojuszników toczy tę wojnę aby okiełznać i ukarać japońską agresję. Nie pożądają dla siebie zysków i nie myślą o zdobyczach terytorialnych. Ich celem jest odebranie Japonii wszystkich wysp na Pacyfiku, które zostały przez nią zajęte lub okupowane od początku Wojny Światowej w 1914 i przywrócenie Republice Chińskiej wszystkich terytoriów które Japonia zagarnęła Chinom, takich jak Mandżuria, Formoza i Peskadory. Japonia zostanie także usunięta ze wszystkich innych terytoriów które zagarnęła przemocą i chciwością. Wspomniane wyżej trzy wielkie mocarstwa, pamiętające o zniewoleniu ludności Korei, zdecydowały że w odpowiednim czasie Korea stanie się wolna i niezależna.

Mając na względzie te cele, trzech Sojuszników, w porozumieniu z tymi z Narodów Zjednoczonych, które są w stanie wojny z Japonią, będą nie ustawać w poważnych i długotrwałych operacjach niezbędnych dla osiągnięcia bezwarunkowej kapitulacji Japonii”.


Przekład może być udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał
Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie dyskusji.
Przekład

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję i/lub modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation oraz licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0.
Można zastosować obie licencje lub jedną z nich. Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.