Przejdź do zawartości

Bibljoteka Humoru

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor wielu autorów
Tytuł Bibljoteka Humoru
Redaktor Julian Tuwim
Wydawca Wydawnictwo J. Mortkowicza
Data wyd. 1926-1928
Druk Drukarnia Naukowa Towarzystwa Wydawniczego w Warszawie
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Okładka lub karta tytułowa
BIBLJOTEKA
HUMORU

rozpisywać się na temat humoru, zachwalać dobroczynne skutki tej przedziwnej właściwości ducha ludzkiego, zachęcać bliźnich do czerpania pogody ze skarbnicy śmiechu, słowem reklamować to, co reklamy nie potrzebuje, gdyż jest przyrodzonem pożądaniem każdego serca ludzkiego? Dumni z godności swego człowieczeństwa, zastanówmy się, że tylko mową i śmiechem górujemy nad zwierzętami. Ten dany nam od Stwórcy przywilej ludzki jest skarbem naszym najcenniejszym, jest genjuszu człowieczego żywym i odwiecznym dokumentem.

BIBLJOTEKA HUMORU

będzie niejako archiwum, gromadzącem najcelniejsze dzieła humoru wszystkich czasów i narodów, będzie barwną ciekawą encyklopedją utworów, których źródłem i ujściem był śmiech. Wszystko co powstało w literaturze z ducha dowcipu, satyry, groteski i ironji, komizmu, żartu, parodji, wszystko, co w dziejach piśmiennictwa powstało z owego specyficznego na świat i ludzi wejrzenia, któremu humor na imię, wszystko to znajdą czytelnicy „Bibljoteki Humoru“ w skondensowanych wyciągach, antologjach i opracowaniach. Każdy tomik „Bibljoteki Humoru“ poświęcony będzie bądź oddzielnemu pisarzowi (najznakomitsze wyjątki z dzieł humorystów polskich i obcych), bądź epoce lub zjawisku.
Tomiki „Bibljoteki Humoru“ ukazywać się będą co 2 tygodnie. Każda książeczka objętości 5-6 arkuszy druku, w barwnej okładce, stanowić będzie całość. — redakcję wydawnictwa objął Juljan Tuwim. Cena oddzielnego tomiku zł. 1.— w prenumeracie kwartalnej za 6 tomików zł. 5.—