Album pisarzy polskich/Przedmowa

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
<<< Dane tekstu >>>
Autor Stefan Demby
Tytuł Przedmowa
Pochodzenie Album pisarzy polskich
Wydawca Gebethner i Wolff
Data wydania 1898
Druk W. Dunin
Miejsce wyd. Warszawa
Ilustrator Henryk Piątkowski
Źródło Skany na Commons
Inne Cały album
Pobierz jako: Pobierz Cały album jako ePub (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały album jako PDF (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały album jako MOBI (testowo) (z zewnętrznego serwera)
Indeks stron
PRZEDMOWA.

Podręczników do historyi literatury polskiej posiadamy wiele, do żadnego z nich jednak nie dodano wizerunków pisarzy naszych. Korzystamy ze sposobności, że w tych dniach opuściły prasę znakomite wypisy historyczne do poznania dziejów literatury ojczystej, ułożone przez prof. Piotra Chmielowskiego, p. t. Obraz literatury polskiej w streszczeniach i celniejszych wyjątkach, i dajemy, jako uzupełnienie tej pracy, szereg portretów najwybitniejszych pisarzy polskich od wieku X do XIX włącznie.
„Wizerunek człowieka jest tekstem do wszystkiego, co się o nim da powiedzieć“ — mówi Goethe. W rysach twarzy wielkich ludzi odbija się charakter wieku, pragnęliśmy więc zapoznać młodzież naszą i czytelników historyi literatury ojczystej z najwybitniejszemi jej postaciami. Daliśmy szereg portretów pisarzy nieżyjących, których autentyczne wizerunki mogliśmy znaleźć. Brak wśród nich ludzi tak wybitnych, jak: Jan Ostroróg, Andrzej Frycz Modrzewski, Klemens Janicki, Łukasz Górnicki, Mikołaj Sęp Szarzyński, Bartosz Paprocki, Kasper Miaskowski, Szymon Zimorowicz, Samuel Twardowski, Wacław Potocki, Szymon Starowolski, Jan Chryzostom Pasek i wielu innych, pomimo jednak szczegółowych poszukiwań w najcelniejszych bibliotekach i zbiorach polskich w kraju i za granicą, autentycznych podobizn ich odnaleźć nam się nie udało. Do każdego portretu dodaliśmy krótkie przedmiotowe objaśnienie.
Serya nowa Albumu pisarzy polskich, zawierająca portrety i życiorysy autorek i autorów żyjących, jednocześnie opracowaną została i wkrótce opuści tłocznię drukarską.

Album pisarzy polskich page008.pngTekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Stefan Demby.