100 powiastek dla dzieci/Lekarstwa domowe

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Garnek z miodem 100 powiastek dla dzieci • Lekarstwa domowe • Christoph von Schmid Złoty pieniądz
Garnek z miodem 100 powiastek dla dzieci
Lekarstwa domowe
Christoph von Schmid
Złoty pieniądz
Przekład: Jan Chęciński.

XIX.
LEKARSTWA DOMOWE.

Rodzice Henrysia byli bardzo bogaci; skupowali mu i dawali wszystko, czego zażądał, dogadzali najmniejszemu jego kaprysowi, słowem pieścili go i psuli pod każdym względem. Ale zbyt wcześnie Bóg zabrał ich do siebie, a młody sierota pojechał na wieś do swojego stryja, który objął nad nim opiekę.
Z początku, Henryś nie mógł się przyzwyczaić do wiejskiego życia. U rodziców rzadko się czem zajmował, dzień po dniu upływał mu na zabawie lub próżnowaniu, tu zaś większą połowę dnia musiał się uczyć, a dopiero nad wieczorem wolno mu było biegać. W mieście jadał najwyszukańsze potrawy; kładł się późno spać, nie wcześnie wstawał; na wsi musiał nawykać do pokarmów prostych, kłaść się spać najpóźniéj o dziewiątéj, wstawać prawie ze wschodem słońca.
Jednakże, choć mu się ten nowy rodzaj życia przykrzył, choć z początku nie mógł się z nim oswoić, — powoli zaczął do niego nawykać i pojmować zbawienne skutki pracy i umiarkowania. Henryś, w domu rodziców był zawsze blady, cierpiący, nie było tygodnia, aby mu doktor nieprzepisał jakiego lekarstwa; tymczasem na wsi zdrowie jego zupełnie się polepszyło, nabrał mocy jak młody dąb; policzki zakwitły mu rumieńcem, jak listki świeżéj róży, — i ani razu nie trzeba było wzywać pomocy lekarza. Dla tego też Henryś często powtarzał:
„Wujaszek ma wielką słuszność mówiąc: że domowe lekarstwa to jest: praca, świeże powietrze i wstrzemięźliwe życie, są najskuteczniejszymi środkami do zachowania zdrowia i dobrego humoru.”

Gdy z gnusności ciało chore,
Nie pomogą sztuczne leki,
Pracuj w porę, spocznij w porę,
A nie zajrzysz do apteki.




Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Christoph von Schmid i tłumacza: Jan Chęciński.