100 powiastek dla dzieci/Ciekawość

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Złośliwiec 100 powiastek dla dzieci • Ciekawość • Christoph von Schmid Staranna gospodyni
Złośliwiec 100 powiastek dla dzieci
Ciekawość
Christoph von Schmid
Staranna gospodyni
Przekład: Jan Chęciński.

XIX.
CIEKAWOŚĆ.

Ludwiś miał brzydką wadę; niezmiernie był ciekawy.
Rodzina jego często strofowała go za to, ale wszystko napróżno. Pewnego dnia ojciec Ludwisia przyjmował w ogrodzie jakiegoś pana, który przybył z miasta w ważnym interesie. Ludwiś, przyglądający mu się z daleka, spostrzegłszy, że ojciec wprowadził go do altany i zamknął drzwi za sobą, czemprędzéj przysunął się na palcach i przyłożył ucho do dziurki od klucza. Po chwili doznał w ucho jakiegoś drażnienia, jednak ciekawość przemogła i niepoprawiony chłopak podsłuchiwał daléj, nie odsuwając się wcale; aż nareszcie uczuł tak mocny ból, że krzyknął przeraźliwie i był bliski zemdlenia.
Na ten krzyk ojciec Ludwisia i nieznajomy pan wybiegli z altany.
Posłano zaraz po doktora, przy którego pomocy wydobyto z ucha ciekawego chłopca dużego skorka, który dostał się tam z dziurki od klucza.
Wtedy ojciec rzekł: „Słuszną otrzymałeś karę za twoją ciekawość; niech ci ona posłuży nadal za przestrogę. Pamiętaj, że gorsze od tego owadu, nienawiści i nieporozumienia, rodzą się w głowach i sercach ludzi podsłuchujących przy drzwiach. Jeżeli chcesz zostać prawdziwie porządnym człowiekiem, trzeba się pozbyć téj szkaradnéj wady, która zwykle jest tylko udziałem nikczemników.”

Kto nawyknie z młodu, skrycie
Podsłuchiwać pode drzwiami,
Ten sumienie, honor, życie,
Łatwo późniéj hańbą splami.




Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Christoph von Schmid i tłumacza: Jan Chęciński.