Przejdź do zawartości

Strona:Praktycznakucharka20.JPG

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

W niektórych stronach, głóg bardzo obficie się rozradza, lecz z przyczyny niewiadomości, jak go użyć, marnuje się bezkorzystnie, niniejszy sposób robienia zupy, bardzo go użytecznym czyni,

22.Zupa ze śliwek.

Śliwek świeżych węgierek bez pestek wziąść kwartę, nalać w rondelku kwartą wody, włożyć kawałek cynamonu, gdy się dobrze zagotują razy kilka, wlać świeżéj śmietany pół kwarty, przegotować i przetrzeć przez sito gęste, dodać trochę cukru, a chcąc można wlać szklankę wina. Daje się na gorąco, kładąc do wazy grzanki z pszennéj bułki. Także tym sposobem robi się zupa z jabłek dobrego gatunku winnych, dokłada się więcéj cukru, lecz wino nie uchodzi.

23.Zupa z piwa.

Trzy kwarterki piwa gotuj z trochą cynamonu, skórkami cytrynowemi, rozbij w garnku 8 żółtek, dodaj pół kwarterki gotowanéj śmietanki, zmieszaj na gorąco dobrze razem; daje się z grzankami z bułek na podłuż krajanemi.

24.Słodka zupa śmietankowa.

Rozbija się sześć żółtek z kilku kroplami zimnéj wody i garnku, na to leje się po trochn dwie kwarty wrzącéj, cukrem osłodzonéj śmietanki, mieszając nieustannie kopystką, leje się do wazy na grzanki z bułek. Dla smaku można dodać parę brzoskwiniowych liści, albo parę gorzkich migdałów, i razem w śmietanie zagotować.