Strona:KsiegaPamiatkowaMiastaPoznania397.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nek poznański i jego patrycjat“ (wydana przez prezydenta miasta). W temże miejscu wychodziły wydawnictwa firmowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, a mianowicie „Przewodnik po Ratuszu“, Elżbiety Bederskiej „Edward hr. Raczyński i Bibljoteka Raczyńskich“ (1923, 1924) oraz Romana Rybarskiego „Handel polski i polityka handlowa 16 stulecia“ (1929). Z inicjatywy miejskiej i funduszami miasta stanęła praca Stanisława Nowakowskiego „Geografja gospodarcza Polski Zachodniej“. Z subwencyj miejskich pokrywano część kosztów wydawniczych niektórych innych prac jak np. Kazimierza Kaczmarczyka „Akta radzieckie poznańskie“. Na przygotowywany zbiór przywilejów miejskich płaci miasto roczne subwencje. W tej drodze korzysta z pomocy miejskiej pewna ilość prac, które nie są wydawnictwami miejskiemi.
W toku urzędowania okazało się rzeczą niezbędną dla gminy stworzenie czasopisma, któreby zawierało urzędowe ogłoszenia miejskie. Czasopismo takie powołano do życia z początkiem r. 1926 p. n. „Orędownik Urzędowy stoł. miasta Poznania” a pod redakcją dyr. Zygmunta Zaleskiego. Pismo rozwija się pomyślnie.
Nieuchwytną jest praca niejako codzienna kierownictwa działu wydawniczego w dziedzinie zasilania prasy ogólnej i specjalnej artykułami o bieżących zagadnieniach samorządowych i współczesnych sprawach miejskich.
Pomocnicza działalność kulturalna. Pomocnicza działalność kulturalna administracji miejskiej jest w rozmiarach swych niedoceniona i nieprzejrzysta, celowi podniesienia kultury wyższej służą niekiedy działy zdala od jej zagadnień stojące. Nie chodzi nam wszakże o tego rodzaju ocenę, lecz o nakreślenie tych prac, które bezpośrednio skierowane są ku wspieraniu ruchu kulturalnego. I ta działalność jest niejako ukryta, bo płynie różnemi korytami do rozmaitych odgałęzień pracy kulturalnej. Jako czyn odrębny wysuwają się nagrody dla pisarzy i artystów. Wzór w tej dziedzinie ustanowiła Warszawa. W Poznaniu ufundowano nagrodę literacką w sumie 10.000 zł. od r. 1927, nagrodę artystyczną w takiejże sumie od r. 1928 i nagrodę za prace o mieście Poznaniu w sumie 7.000 zł, od r. 1928. Z nagrodą ostatnią połączono nagrody za prace konkursowe o mieście Poznaniu w sumie 3.000 złotych. Nagrody literacka i artystyczna mają, w odróżnieniu od pierwowzoru, charakter regionalny, nagrody za prace o mieście są dotąd pierwsze w Polsce. Komitety nagrody ustanowiono w składzie podobnym jak w innych miastach, które nagrody ufundowały. W Poznaniu system ten nie napotyka na krytykę. Pierwsze nagrody miasta Poznania otrzymali: literacką Roman Dmowski, artystyczną Władysław Marcinkowski, za prace o mieście Poznaniu Bolesław Erzepki. Charakterystyczną jest rzeczą, że rozpisany konkurs na wyznaczone prace o mieście