Strona:KsiegaPamiatkowaMiastaPoznania388.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

zainteresowanie archiwum miejskiem ze strony pracowników naukowych ograniczało się do nielicznych osobistości, częściowo czynnych w archiwum państwowem.
Za czasów polskich pozostało archiwum miasta Poznania w archiwum państwowem. Mimo zdecydowanej tendencji usamodzielnienia zbiorów miejskich nie zdołano dotychczas ufundować własnej placówki archiwalnej z powodu braku odpowiedniego gmachu i preponderancji licznych innych zadań. Archiwum miejskie stało się źródłem badań nietylko szeregu pracowników starszych, ale także młodzieży kształcącej się na uniwersytecie poznańskim. W ciągu ostatniego dziesięciolecia wyszedł z archiwum miejskiego wcale znaczny szereg prac. Ogół ich rozkłada się na wszystkie wieki minione i dotyczy tak historji politycznej miasta jak dziejów gospodarczych tudzież kulturalnych. Wzmożenie pracy nad historją miasta jest cenną zdobyczą czasów najnowszych.
Po zniesieniu historycznego pręgierza poznańskiego i ustawieniu kopji na jego miejscu przeszedł posąg oryginalny również na przechowanie do gmachu archiwum państwowego.
Bibljoteka Radziecka. Bibljoteka Radziecka zalicza się do najstarszych bibliotek polskich. Metrykę jej stanowią niektóre dzieła 16. wieku od czasu wydania w bibljotece tej przechowywane. Są to dzieła zakupione przez miasto do użytku rządców miasta, głównie prawnicze, albo też darowane, a także dedykowane przez autorów, i wówczas treści rozmaitej, nie mającej związku z zagadnieniami samorządu i pracą urzędów miejskich. Wiadomo też o większych zakupach ksiąg przez miasto w 16. wieku.