Strona:PWM Maklakiewicz Jan Adam 2.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

w Warszawie. Od I 1932 do VI 1935 M. był org. i kier. chóru przy kośc. Św. Krzyża w Warszawie, który stał się w tym okresie jednym z najlepszych chórów kośc. w Polsce. W latach 30. prowadził w Warszawie także chór „Znicz” Związku Zawodowego Pracowników Gazowni Miejskiej, chór i ork. fabryki zbrojeniowej przy Forcie Bema (obec. dzielnica Bemowo), chór młodzieży handlowej oraz chór „Lira” Akademickiego Koła Muz. przy Uniw. Warszawskim.
Prowadził ożywioną działalność publicystyczną; 1930–37 był stałym sprawozdawcą muz. „Kuriera Porannego”. 1934 wspólnie z J. Niezgodą, sekretarzem generalnym Zjednoczenia Polskich Związków Śpiewaczych i Muz., oraz z F. Grąbczewskim, właścicielem księgarni i wydawnictwa muz. w Warszawie, założył miesięcznik „Chór”, poświęcony muzyce chór. oraz działalności zespołów śpiewaczych i orkiestr amatorskich, uznany 1935 za oficjalny organ tego stowarzyszenia; początkowo pismo to redagował sam, później (VII 1935–XI 1936) z J. Niezgodą. 1926–39 współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, a po wojnie z Teatrem im. J. Słowackiego i Teatrem Starym w Krakowie oraz z Teatrem Narod., Teatrem Kameralnym i Teatrem Syrena w Warszawie, od 1937 nawiązał współpracę z Polskim Radiem.
Podczas II wojny świat. pracował od X 1939 jako pianista w kawiarni Café Club w Warszawie, a nast. w prowadzonej przez znanego aktora i reżysera E. Chaberskiego kawiarni Zna-