100 powiastek dla dzieci/Trzy księgi

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Podarunek na imieniny 100 powiastek dla dzieci • Trzy księgi • Christoph von Schmid Szczęśliwy kraj
Podarunek na imieniny 100 powiastek dla dzieci
Trzy księgi
Christoph von Schmid
Szczęśliwy kraj
Przekład: Jan Chęciński.

XLIX.
TRZY KSIĘGI.

Pobożny starzec, mieszkał w skromnéj chatce położonéj wśród lasu. Cała okolica znała go z mądrości i zacności, bo ktokolwiek zgłosił się do niego, każdemu umiał dać dobrą radę i zbawienną naukę.
Jednego dnia, odwiedził go człowiek bardzo uczony i po długiéj rozmowie został przejęty uwielbieniem dla roztropności, i rozumnych dowodzeń starego pustelnika.
„Zkąd zaczerpnąłeś tyle prawdziwéj mądrości?” pytał uczony, „nie widzę w twojéj chacie ksiąg, z których mógłbyś nabyć tylu pożytecznych wiadomości.”
Na to, starzec odpowiedział:
„Mam tylko trzy księgi, ale najlepsze, jakie istnieją na świecie; z nich to codziennie uczę się z całą pilnością. Temi trzema księgami są:
Dzieła Boże, które widzę nad sobą i około siebie, które badam i uwielbiam w każdem źdźble piasku, w każdem strworzeniu.
Sumienie, które jest we mnie — i Pismo Święte.
Dzieła Boże, niebo i ziemia, są jakby wielką księgą, otwartą przed naszemi oczami, objawiającą wszechmoc, mądrość i miłosierdzie Niebieskiego Ojca wszechświata. Sumienie, wskazuje mi dobre uczynki, jakie wypełniać powinienem, i nieprawości, których wystrzegać się należy. Pismo święte, ta księga wszystkich ksiąg, uczy mnie, jak od stworzenia świata Bóg objawiał się człowiekowi; jak syn Boży, nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus zstąpił na ziemię; co nam nakazał i co obiecał, co uczynił i ile wycierpiał dla odkupienia nas od złego, i uczynienia godnymi szczęścia wiecznego w przyszłem życiu

Człowiek wiarą, nadzieją, miłością przejęty,
Niechaj w trzech księgach szuka mądrości natchnienia,
W prawie najwyższem Ewangelii świętéj,
W cudach natury i w głosie sumienia.




Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Christoph von Schmid i tłumacza: Jan Chęciński.